Медицинский Центр Доктора Игнатьева - Вертебрология и мануальная терапия в Киеве, Марбелья
+34 684 344 499 (Испания)
+38 067 920-46-47 (Украина)
Вертебрология и мануальная терапия
С 10.09 по 10.10. 2018 года Игнатьев Геннадий Васильевич будет проводить консультирование в г. Киев. Время визита ограничено. Запись по тел.: +38 067 920-46-47. Читать подробнее...

Дисплазія кульшових суглобів

Кульшовий суглоб Що таке дисплазія?

Дисплазия кульшових суглобів у дітей Причини
Дисплазія кульшових суглобів Ознаки та наслідки
Апарат гневковського Лікування дисплазії кульшових суглобів
Дисплазия кульшових суглобів у дітей Випадок із практики
Дисплазія кульшових суглобів Принцип лікування

Канал: «Сити«
Современные взгляды на лечение дисплазии ТБС (видео интервью)

     Стаття:

Першими моїми пацієнтами з діагнозом дисплазія кульшових суглобів були мої п’ятеро дітей. У них вже є свої діти. Старшій донці діагноз був поставлений 23 роки тому, були призначені – стремінця Павліка. Я вже тоді був не згодний з тим, що це єдиний шлях лікування. Це змусило мене шукати альтернативні методи лікування й розробити свою методику для немовлят. Зараз із упевненістю можу сказати, що такий шлях є. Результати багаторічної роботи, статистика, історії хвороб підтверджують це. Дану методику вірніше було б назвати профілактикою, що потрібна абсолютно всім малятам. Профілактичне лікування відразу після народження дозволяє позбутися від багатьох супутніх хвороб і хоч багато батьків вважають, що сколіозу не уникнути, можу з упевненістю сказати, що мої діти й пацієнти, що почали лікування з перших місяців життя ростуть здоровими, витривалими й гарними. Але кожний має право сам вирішувати який метод лікування обрати для себе.

Що таке Дисплазія?
Дисплазія - це недорозвинення органу, або тканини.
Дисплазія кульшового суглоба (ДКС) — часта патологія опорно-рухового апарату в немовлят і дітей грудного віку, що характеризується недорозвиненням, зміщенням, не центруванням, асиметрією елементів кульшового суглоба: кульшової западини, голівки стегнової кістки з навколишніми м’язами, сухожилками та капсулою.

Розрізняють три види дисплазії у дітей:
- 1 стадія
— 2 стадія
— 3стадія.
1 і 2 стадії
зустрічаються в кожної 2-3-ї дитини, буває однобічна і двобічна дисплазія, що протікає практично безболісно в дитячому віці, дитина при цьому може вільно ходити, бігати й навіть стрибати, батьки при цьому не виявляють практично ніяких відхилень, за винятком клишоногості, вольгузності ніг, сколіотичної постави…
При 1 стадії - голівку стегнової кістки можна вільно пересувати усередині суглоба при цьому навколишні суглобові зв’язки ослаблені, утворюеться нестабільність.
2 стадія — голівка стегнової кістки може вискакувати й повертатися на своє місце в суглоб при цьому, як правило, чутний глухий щовчок.
3 стадія - украй рідке явище, на 1000 народжених дітей в одного така патологія. При 3 стадії дисплазії голівка стегнової кістки лежить поза суглобом.

Причини дисплазії кульшових суглобів:

1) Сідничне положення плода, коли ніжки зігнуті в кульшових суглобах і розігнуті в колінних, стопи перебувають біля плечей (зазвичай результат пологів – кесарев розтин).
2) Внутрішньоутробне обвивання пуповиною..
3) Родові й післяпологові травми
4) Гінекологічні захворювання в матері,, які можуть заважати внутрішньоутробному руху дитини.
5) Генетична схильність, якщо в родичів спостерігалася дана патологія.
6) Гормональні порушення в жінок під час вагітності.
7)Недоношені діти.
8) Вплив зовнішніх факторів навколишнього середовища.

 Звідки ж береться дисплазія?
У цьому випадку без термінології не обійтися. Опишемо один з механізмів походження дисплазії кульшових суглобів. При функціональному блокуванні в шийному відділі хребта (яке виникає при пологах і після), напружується верхня частка трапецієвидного м’язу, одночасно відбувається скорочення й у нижній частці м’язу, у грудному відділі хребта згодом відбувається блокування в попереково-крижовому та поздовшньо-крижовому з’єднанні. У результаті цього, піднімається вище з однієї сторони гребінь поздовшньої кістки, відбувається скошення тазу (скручений таз). Про які стремінця у такому випадку можна говорити, якщо з однієї сторони нога виглядає коротше ніж інша. Відповідно голівка стегна відносно іншої розташована асиметрично. Будь-які динамічні навантаження в такому випадку болісні. І ніякий масаж і ніякі ортопедичні засоби не виправлять даної ситуації. Втрачаються години , дні , не говорячи вже про тижні й місяці. А якщо ще нагадати про зміщення у шийному відділі (читайте про кривошию)- що приводить до порушення мозкового кровообігу та про гіпоталамус, що регулює вироблення гормонів іншими залозами, у тому числі й вироблення гормонів, відповідальних за нормальний ріст і повноцінний розвиток, то стає страшно.
Як бачите лікування повинне проходити комплексно. Завдяки застосуванню методів мануальної діагностики й терапії, можна успішно виправити багато проблем не очікуючи загострення.Кульшовий суглоб у немовлят

Симптоми.
На що повинні звернути увагу батьки.
До 1 місяця. . Підвищений тонус м’язів спини, візуально одна ніжка коротша ніж інша, додаткова складка на сідниці, асиметрія сідничних складок і сідниць, неповне розведення ніжок, що зігнуті у колінах. Положення тулуба в дитини С-образне, голівку тримає на одній стороні, часто на одній руці дитина тримає стислий кулачок.
3 — 4 місяці. При згинанні ніжок у колінних і кульшових суглобах часто чутний щовчок, плосковольгузна стопа (п’ятка перебуває не на одній лінії з гомілкою). Одна ніжка візуально коротше від іншої.
6 місяців і старше. Звичка вставати й ходити на пальчиках, при ході вивернуті досередини або назовні пальці однієї або двох ніг, клишоногість. Надмірне викривлення хребта в поперековому відділі — горизонтальний таз «качина хода». Візуальне легке викривлення хребта, сутулість. Одна ніжка коротше від іншої за рахунок скошеного тазу.

 

Лікування.

Традиційне лікування дисплазії у дітей
Навіть серед лікарів ортопедів, травматологів, хірургів немає єдиної думки й взаєморозуміння про дисплазію. ДКС проявляється у всіх дітей по-різному й не завжди визначається відразу після народження. Суглоби можуть бути «нормальними» при народженні й у перші кілька місяців розвитку, але пізніше діагностуватися як аномальні-патологічні до 6 -12 місяців .
При первинному огляді відразу після народження точну діагностику дати не може навіть дуже досвідчений ортопед, хоча схильність до ДКС можна спрогнозувати з першого дня. Якщо звернути увагу на кривошию, при якій дитина голову постійно тримає в одну сторону.

Я згодний з думкою багатьох лікарів які вважають, що кожна дитина індивідуальна й розвивається згідно генетичних особливостей. Батьків не лякає та обставина, що в дитини в 7-8 місяців ще немає зубів й, наприклад вчасно не «закрилося» велике тім’ячко. Батьки впевнені, що зуби виростуть, тім’ячко закриється, хоча ці два стани можна зрівняти з «дисплазією рота» чи «дисплазією черепа».
Але ознаки дисплазії кульшових суглобів потрібно постійно тримати на контролі, адже по суті, ДКС — це слабкий, неповний розвиток суглоба, у більшості випадків воно є природною особливістю організму маленької дитини, і набагато рідше ознакою захворювання – справжнього вивиху (3 стадія).
За останні 30-40 років у лікуванні ДКС нічого не мінялося, за винятком, різних ортопедичних засобів. Стремінця Павіка, шина Фрейка, ЦИТО, Розена, Волкова, Шнейдерова, апарат Гневковського… — ці ортопедичні засоби потрібні тільки при справжньому вивиху стегна. А їх призначають майже кожній дитині від одного місяця до одного року, постійного носіння. Найчастіше при цьому психіка дитини порушується — на початку він плаксивий, неспокійний, а потім подавлений, пригноблений, замкнутий, байдужний до всього. До мене неодноразово приносили дітей в апаратах у віці 2,5 роки, вони різко відрізняються у фізичному й психічному розвитку.

Сучасні погляди на лікування дисплазії у дітей методами Мануальної медицини

Для того щоб піти на прийом до лікаря необхідно взяти з собою ксерокопії виписки з пологового будинку, висновки ортопеда, рентгенівський знімок або УЗД й ксерокопію їхнього опису.
Якщо підійти до проблеми дисплазії в грудних дітей по-новому, то варто зазначити: традиційне лікування найчастіше тільки заставляє страждати малят. На 1 стадії не варто взагалі мучити маля ортопедичними засобами. Дитина з кожним днем повиненна пізнавати світ, випробовувати динамічні навантаження на кульшові суглоби, при яких поліпшується кровообіг, відновлюються всі функції, відбувається нормальний фізіологічний розвиток кульшових суглобів і навколишніх тканин.
Ортопеди підходять до цій проблеми однобічно, розглядаючи тільки порушення в кульшових суглобах, забуваючи про цілісність усього організму, як єдиної функціональної системи.
Більшість вузьких фахівців дуже критично підходять до нововведення у застосуванні мануальної медицини, але якщо методи дiевi їх треба застосовувати. Я був приємно здивований, побувавши в 2002 році на Міжнародній конференції по мануальній терапії, що не один я є супротивником застарілих методів лікування дисплазії. Вже є ортопеди, які вчаться прийомам мануальної терапії, але на Україні це ще питання майбутнього.
Мануальна терапія в руках «не фахівця» може завдати незворотної шкоди здоров’ю пацієнта.
Є вибір — масаж й «ортопедичні засоби». Наприклад , різні стремінця, устілки від плоскостопості, засоби — корсети від сколіозу, комір «шанс», корсетні пояси від радикуліту, милиці, інвалідна коляска.
Або мануальна медицина, але при цьому повинні пам’ятати, що кожний пропущений день у дитинстві втрачений. На кожному етапі розвитку дитини постійно відбувається формування, як органів, так і тканин. Не давайте організму пристосовуватися до проблем — шукайте шляхи рішення їх. «Таблетка під язик – найпростіший вихід «. Рух — це життя. І якщо щось у біомеханіці не так, то це треба лікувати, а не знеболювати і відтягати час. Організм вам підкаже на першому етапі гострим болем, про яку не може сказати маля, але по тонічній напрузі м’язів може визначити лікар. Шукайте причину, від чого маля страждає, та не змушуйте його страждати ще більше від застарілих та мало ефективних, недоречних методів лікування.
У важких випадках – при справжньому вивиху стегна (3 стадія), я за те, щоб лікування проводилося комплексно, застосовуючи спільно мануальну терапію й ортопедію, у крайніх випадках і хірургію.
Кожний вибирає шлях до лікування сам. І що було закладено в дитинстві, те й виросте. У даному конкретному випадку мова йде про дітей, правильне рішення приймають батьки, та з думкою маля не вважаються. Немовля може якийсь час кричати, улаштовувати безсонні ночі, даючи зрозуміти, що не згодні з цим, але нічого не може вдіяти — вирішують батьки.
Якщо Вам говорять, що дитина з дисплазією не буде ходити або буде кульгати, то це не так. Імовірність кульгавості є тільки при крайній формі дисплазії — при справжньому вивиху стегна. Інші діти ходять нормально й зовні практично не відрізняються від своїх однолітків до певного віку. Але цим дітям гарантоване не менш страшне захворювання — сколіоз, остеохондроз із усіма супутніми захворюваннями. На жаль, сколіоз чекає й тих дітей, котрих лікували одягали в стремінця, робили масажі, ультрафорези, займалися плаванням і не провели дійсно правильне лікування, тобто не усунули першопричину захворювання, через що це все відбулося..

 Дисплазія у дітей

Принцип лікування:  
1) Мануальними методами вправити суглоб.
2) Розслабити напружені м»язи, для запобігання зміщеннь у суглобі.
3) Призначити лікувальну гімнастику для зміцнення звязок.
4) Дати часу на формування суглобу, не обмежуючи дитину у рухах.

Випадки із практики:  

Перший приклад:
До нас звернулися дві мами. В 3 місяці їхнім дітям поставили діагноз дисплазія кульшових суглобів. Протягом року вони скрупульозно виконували всі вимоги дільничного ортопеда: носили різні стремінці, ходили в басейн, робили систематично масажі, электрофорези. Через рік лікуючий ортопед сказав, що обоє дитини здорові, але з огляду на всю серйозність даного захворювання батьки вирішили зробити контрольний знімок і почути незалежний висновок іншого ортопеда. Контрольний знімок (R-графія) виявив, що перша дитина — здорова, в іншої дисплазія залишилася. Заспокоївшись мама першої дитини пішла, а іншій мамі ортопед сказав: «Мамаша куди ви дивитеся?! Ваша дитина буде інвалідом, терміново одягайте стремінця на 6 місяців». Злякавшись, вона почала шукати шляхи альтернативного лікування, відмовившись на відріз носити стремінця. Так вона потрапила до мене на прийом. При первинному огляді дитини, було встановлено — помітна асиметрія статури, незначна косоокість, кривошия, тонічна напруга м’язів шиї, спини, скошеність тазу, асиметрія сідничних складок і сідниць, плоско-вольгузні стопи, одна нога коротше від іншої. Дитині була проведена корекція хребта, кінцівок, мануальна терапія живота. Багато візуально видимих симптомів зникли після першого прийому, дитина різко змінилася на очах, трохи пізніше зникли супутні проблеми, які турбували з самого народження — нормалізувалася флора в кишечнику, зникли алергійні реакції, як на пил, так і на продукти харчування.
ННа медогляді в першому класі хірург зробив висновок — дитина повністю здорова, а от у першої дитини, якій ортопеди в 1рік й 3місяці сказали «що він здоровий» — виявився сколіоз І ступеня. Робіть висновки самі!

Історія друга:
У віці трьох місяців Каті Л. був поставлений лікарями дитячої поліклініки діагноз «дисплазія кульшових суглобів» (уроджений підвивих стегна). Як загальноприйнятий спосіб лікування дитині були одягнені «стремена» і прописаний масаж. Після початку лікування дитина стала неспокійною, погано спала, постійно плакала, під час масажу кричала, ізвивалася. Безсонні ночі стали негативно позначатися й на відносинах між батьками. А через кілька місяців психіка маляти було повністю подавлена — вона стала до всього байдужою. Саме в цей час її мама зустрілася зі своєю подругою, дитину котрої я лікував. Задоволена результатами лікування, подруга й порадила звернутися до мене. На прийом дівчинку привезли у віці семи місяців. Огляд підтвердив діагноз дисплазії кульшового суглоба, характерними ознаками якої є асиметрія шкірних складок на ніжках (на «хворій» стороні сіднична складка глибше і дещо вище, одна ніжка виглядає коротше від іншої), наявність симптому «щовчка» при відведенні ніжок у різні сторони, поворот стопи назовні. Але крім того, у дитини ще відзначалося обмеження руху голови при повороті вліво, підвищений тонус м’язів спини. Зі слів батьків, дівчинка погано засипала на правому боці, часто плакала. На першому ж прийомі мені вдалося поставити на місце кульшовий суглоб, вирівняти скручений таз, відкоригувати стопу, усунути кривошию. Для правильного розвитку дитині були призначені спеціальні вправи. Як пізніше розповіла мені мати, після першого ж відвідування дівчинка повеселішала, стала набагато спокійнішою. Від «стремян» батьки відмовилися відразу. Через три місяці, коли мати показала маля ортопедові в дитячій поліклініці, той здивовано розвів руками й визнав, що в дитини все в порядку.

Історія третя:
ППацієнтка Олена В., 27 років. Три роки тому народила дівчинку. У період вагітності лежала в стаціонарі на збереженні, пологи проходили шляхом кесарева розтину. Плід був оповитий пуповиною навколо шиї. Пацієнтка скаржилась на нестерпні болі в спині, в області плечей, утруднений рух руки, часте її оніміння, запаморочення при нахилі вперед, задишку, кольки в області серця, безсилля. Постійні болі зробили пацієнтку дратівливою, з’явилися проблеми із працевлаштуванням. Після першого ж сеансу мануальної терапії в пацієнтки наступило полегшення, вона могла вільно дихати й рухатися, рука піднімалася легко. Після трьох сеансів пацієнтка відчула себе навіть краще, ніж до пологів.
Я навмисно привів цей приклад. Велике щастя, що ця мати взагалі завагітніла й народила дитину. У неї виявився сколіоз ІІ ступеня, що перейшов у розповсюджений остеохондроз хребта в грудному відділі, перекошений таз. При таких змінах навіть при відсутності гінекологічної патології жінка часто не може завагітніти, часом вагітність закінчується викиднями або передчасними пологами. Навіть доношена дитина перебуває в небезпеці через слабку пологову діяльність матері. Справа в тому, що в період вагітності вага матері збільшується, і,відповідно, збільшується навантаження на хребет, центр ваги зміщується вперед, реберні дуги й внутрішні органи в животі й грудній клітці також зміщуються догори. Дуже часто при вагітності загострюються хронічні захворювання, підсилюються невралгії. Під час пологів таз розсовується, зміщуються й багато інших органів. Уявіть, яке навантаження на суглоби, хребет, м’язи породіллі, якщо в неї сколіоз або інша патологія опорно-рухового апарату!? Після пологів все повинне повернутися у вихідне положення. Тому будь-якій жінці, що готується стати матір’ю, навіть якщо в неї немає явних ознак сколіотичної хвороби, треба до 6 міс. вагітності, тобто до пологів звернутися до мануального терапевта, не говорячи вже про необхідність у курсі реабілітації після пологів. Звичайно моїм пацієнткам досить 3-5 відвідувань, щоб після пологів повністю повернутися до нормального здорового способу життя.

Статті по темі:
1) «Когда младенцу нужна мануалка» (Газета По-Киевски №64(1162)
2)
«Вместо стремян — мануальная терапия» (Твое здоровье №3)
3) «О кривошее у детей» (Газета по-киевски)


Запись на консультацию и лечение по тел.: +38 (044) 227-32-51, 067 920-46-47